تجربه اولین برخورد با ادبیات مقاومت لبنان را از دست ندهید! ـ معرفی مجموعه «قلم رصاص» در کتابستان

poster-ghalam-rassas-webچشمانتان را ببندید و تصور کنید خبری از «دا»، «کوچه نقاش‌ها»، «سلام بر ابراهیم» و «خاک‌های نرم کوشک» نباشد؛ حتی بیایید برگردیم به کمی عقب‌تر و روزهایی را تصور کنیم که «فرمانده من» و کتاب‌هایی از این دست هم اصلا نوشته نمی‌شدند. اگر اینطور بود الان دانسته‌های ما از سنگرهای دفاع مقدس و رزمندگان درون آنها چقدر بود؟ و مهمتر اینکه این دانسته‌ها چقدر با واقعیت آن هشت سال همخوانی داشت؟

تک تک صدها جلد کتابی که درباره دفاع مقدس نوشته شده‌اند سندهایی هستند که برای همیشه تاریخ از حقیقت آن روزها دفاع خواهند کرد. و حالا این اتفاق مبارک در لبنان افتاده است و خود رزمندگان لبنانی که از تجربه سال‌ها مقاومت برابر رژیم صهیونیستی بهره‌مندند چند سالی است که بصورت جدی در وادی ادبیات مقاومت قدم گذاشته‌اند.

مجموعه داستان‌های قلم رصاص خواننده ایرانی را به پشت صحنه‌های جنگی می‌برد که تا به امروز بیشتر در قالب گزارش‌هایی آن هم به صورت اجمالی و پراکنده از رسانه‌ها دریافت کرده است. شرح ریز، دقیق و حس‌برانگیز وقایعی که در دل این جنگ‌ها رخ داده‌اند و مخاطب ایرانی تنها از آن یک اسم می‌شناسد و آن «جنگ سی و سه روزه لبنان» است، کمک زیادی به شناساندن فرهنگ مقاومت در میان ایرانیان می‌کند و این صداقت که با شفافیت تصورات نویسنده در‌آمیخته است، خواننده را به عبور شوقمندانه از کوچه‌ها و پس‌کوچه‌های داستان‌ها فرامی‌خواند تا همراه با قهرمانان قصه‌ها لحظات ترس، تنهایی، درماندگی و دستیابی به حس اقتدار مجدد را تجربه کند و هنگامی که شجاعان حزب‌الله موفق به شکستن محاصره‌ها می‌شوند صدای نفس‌های خود را به صدای پوتین‌های آنان گره بزند.

قلم رصاص که برای نخستین بار، ادبیات پایداری لبنان را به خوانندگان فارسی‌زبان معرفی می‌کند، برگزیده بیست و هشتمین دوره کتاب سال خارجی جمهوری اسلامی ایران می‌باشد که تاثیر به‌سزایی در بیان دلاورمردی‌های صحنه‌های نبرد حق علیه باطل دارد. و از جمله داستان‌های این مجموعه می‌توان به «ریسمانی از جنس دل»، «بود و دیگر هرگز نخواهد بود»، «بازگشت دوباره»، «زمانی برای کوچ به جایگاه سیمرغ»، «شما نمی‌توانید بخواهید»، «و لبخند زد»، «تو سهم منی و سیاه و سپید» اشاره کرد.

فراموش نکنیم که پیوند میان حزب‌الله لبنان و ایران پیوندی ناگسستنی‌ است که تاثیرات آن را در پیروزی انقلاب اسلامی و بیانات امام خمینی(ره) مشاهده کرده ایم با این توصیفات انتشار این کتاب و در ادامه سایر کتاب‌های این مجموعه می‌تواند آغازگر تعاملی باشد که اگر بین نویسندگان ایرانی و لبنانی برقرار شود، برای هر دو طرف برکت خواهد داشت.