دکتر محمد طعان از گنج‌های «مجموعه ادبیات مقاومت اسلامی لبنان» گفت

 

mohammad-taan14 شهریور ۱۳۹۲: دکتر محمد طعان در سال ۱۹۴۱ در شهر صور لبنان به دنیا آمد و ابتدا در فرانسه پزشکی خواند و در رشته جراحی تخصص گرفت.
وی که در مراکش و نیجریه نیز زندگی کرده نویسنده رمان «سید بغداد» است که چاپ دوم آن اخیرا توسط «انتشارات خرسندی» منتشر شده است.
طعان همه آثار خود را به زبان فرانسه نوشته و پیش از این آثاری «بادام زمینی»(۱۹۹۷)، «نوستالژی»(۱۹۹۹)، «تابستان دکتر جراح»(۲۰۰۱)، «خواجه»(۲۰۰۳)، «بهمن»(۲۰۰۴) و «زیارت وجده»(۲۰۱۰) داشته است.
وی در سفر اخیر خود به تهران در خبرگزاری فارس حاضر شد و به سوالات ما درباره کتاب مشهورش با عنوان «سید بغداد» و ادبیات مقاومت و روابط ادبی و هنری ایران و جهان عرب و لبنان پاسخ گفت.

امت عربی و اسلامی حق ادبی مقاومت اسلامی را ادا نکرد‌ه است
محمد طعان در بخشی این گفت‌وگو درباره جایگاه مقاومت اسلامی در ادبیات لبنان و جهان عرب، گفت: ادبیات مقاومت به نظرم یک بچه است که دارد آرام آرام بزرگ می‌شود.

وی با اشاره به سری داستان‌های «قلم رصاص» درباره مقاومت لبنان افزود: به عنوان یک سناریست در این مجموعه از داستان‌ها گنج‌هایی یافتم و الان دارم در این زمینه و با اقتباس از آنها سناریویی می‌نویسم اما در کل امت عربی و اسلامی حق ادبی مقاومت اسلامی را ادا نکرد‌ه است و مسیر طولانی برابر ماست.

متن کامل گفتگو را در اینجا بخوانید